Szyby przeciwsłoneczne
Wraz z rozwojem nowoczesnego budownictwa projektanci stanęli przed problemem nadmiernego nagrzewania się budynków. W całości przeszklone fasady zapewniają doskonałe nasłonecznienie, ale co za tym idzie pomieszczenia schowane za nimi narażone są na działanie promieni UV oraz absorpcję energii cieplnej. Rozwiązaniem dla tego problemu są szyby przeciwsłoneczne, które są w stanie zatrzymać nawet do 70% promieni słonecznych przyczyniając się tym samym do ograniczenia zużycia szkodliwej dla zdrowia klimatyzacji.
Szyby przeciwsłoneczne podnoszą komfort osób znajdujących się w budynku oraz przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za prąd napędzających urządzenia klimatyzacyjne. W zależności od rodzaju charakteryzują się rozmaitymi odcieniami. Przy obecnej technice architekci chcący wykorzystać szkło przeciwsłoneczne nie są skazani na jeden model i rodzaj szyb. Produkowane są poprzez napylenie warstw metali oraz ich tlenków pozwalając na uzyskanie jednolitego koloru na całej powierzchni oraz prawidłowe właściwości optyczne. Sprawia to, że walory estetyczne szkła i jego właściwości przeciwsłoneczne idą ze sobą w parze, gwarantując świetny wygląd i użyteczność.
Szyby przeciwsłoneczne ze względu na redukcję promieniowania możemy podzielić na następujące rodzaje:
■Absorpcyjne
Zwane, również antisol. Zbudowane są ze szkła barwionego na takie kolory jak grafitowy, zielony, niebieski lub brązowy. Silne nagrzewanie się powierzchni szkła zapobiega jego przenikaniu do wewnątrz budynku. Do pomieszczenia przedostaje się kolorowe światło całkowicie zmieniając jego wygląd. Przepuszczalność światła maleje do poziomu około 30-70% w zależności od koloru oraz grubości zastosowanej szyby.
■Refleksyjne
Mają za zadanie głównie odbijanie promieni słonecznych, a nie ich absorpcję jak przy szybach typu antisol. Szyby refleksyjne nazywane stopsol lub reflex występuje w takich samych kolorach jak szkło absorbcyjne z tą różnicą, że możliwe jest mu nadanie, także bezbarwnego charakteru. Możliwe jest stosowanie tego typu szkła jako pojedyncze lub zespolone również w wersji hartowanej. Warstwa refleksyjna odbija promienie słoneczne nie pozwalając im przedostawać się do wewnątrz budynku poprzez co umożliwia zachowanie optymalnej temperatury.
Zalety szkła przeciwsłonecznego:
- Doskonała absorbcja ciepła – świetna izolacja termiczna latem,
- Wysokie walory estetyczne – szeroka paleta kolorystyczna,
- Ochrona przed niepożądanym nagrzaniem pomieszczeń.